1994 yılında ACARSAN MAKİNE olarak Mersin’de faaliyete başlanmıştır.
Kuruluşundan bugüne dek yurt içinde ve yurt dışında sanayi ve endüstri tesislerine (otomotiv, tekstil, cam seralar, çimento fabrikaları, kimyasal, petrol rafinerileri, ağır iş makinaları, tahıl ayırıcılar, narenciye ambalajları sektörleri gibi) makine ve makine yedek parça imalatları gerçekleştirilmiştir.
Uzun yıllara dayanan imalat tecrübesini, yüksek üretim teknolojisi ve hizmet anlayışıyla birleştirilerek fason metal lazer kesim vb. işleme tesisi olan ACAR LAZER, ardından tarımsal sulama sistemleri, filtre sistemleri ve tarım makineleri imalatına odaklanan ACARMAKSAN şirketleri kurulmuştur. Bunların yanı sıra, yurtdışına yatırım gerçekleştirilmiş ve Özbekistan Semerkand’da kurulan ИП ООО "ACARMAKSAN" şirketi de faaliyete geçirilmiştir.
Bugün bünyesindeki 3 şirket ile ACAR Grup, 2 ülke ve 3 şehirde toplam 5 farklı üretim tesisinde faaliyet göstermektedir.

ACAR Grup bünyesinde ACARMAKSAN, Mersin-Tarsus organize sanayi bölgesinde 17.000m2 arazi üzerinde 10.000m2 kapalı alana sahip ve 13.000m2 arazi üzerinde 3.000m2 kapalı alana sahip 2 tesise sahiptir. ACAR LAZER, Adana’da 3.000 m2 kapalı alanda bulunmaktadır. ИП ООО "ACARMAKSAN" Özbekstan ise Semerkand’da 10.000m2 arazi üzerinde 1.500 m2 ve 2.500m2 kapalı alanlara sahip 2 tesiste faaliyet göstermektedir.

Acar Grubun bünyesinde

ACRV®Filter markası ile Sulama filtre sistemleri ve ekipmanları,

ACRV®Valve markası ile hidrolik su dağıtım vanaları,

ACRV®Flex markası ile PVC Layflat Hortumları,

ACRV®Pipe markası ile HDPE sert yağmurlama borusu ve ek parçaları

üretimi gerçekleştirilmektedir. Tüm üretimler uluslararası kalite ve spesifik üretim standartlarına göre gerçekleştirilmektedir.

ACAR Grup portfoyünde tüm ürün gruplarının imalatı için tesislerini yüksek teknolojili makine ve teçhizatlarla donatmış, bünyesine bilgili ve tecrübeli personeller eklemiştir. Ürünlerinde üretimini ilk anından başlayarak kullanıcıya ulaşan ana kadar gerçekleşen tüm süreçlerde araştırma, tasarım, imalat, kontrol ve destek sorumluluklarını ciddiyetle eksiksiz ve kusursuz bir şekilde yerine getirmektedir. Bir çok yeni ürün ve iyileştirmeleri patent, faydalı model ve marka tescil haklarıyla koruma altına almıştır.

ACAR Grup faaliyet alanlarında bulunan sektörlerin lider tedarikçileri arasında yer almakta, dünya çapında tanınan büyük firmaların tedarikçiliğini ve çözüm ortaklığını üstlenmekte, üretmiş olduğu ürünlerde 5 kıtada 30’dan fazla ülkede aktif olarak tercih edilen marka haline gelmektedir. Bu doğrultuda sürekli kendini yenileyerek, araştırma ve yatırım çalışmalarına aralıksız devam etmektedir.